A metal spherical ball was melted and formed into three spherical balls, such that the radii of the two balls was 50% and 80% of the radius of the original ball. If 2% of the metal remained, then the radius of the third spherical ball is what percentage of the radius of the original ball?
A metal spherical ball was melted and formed into three spherical balls, such that the radii of the two balls was 50% and 80% of the radius of the original ball. If 2% of the metal remained, then the radius of the third spherical ball is what percentage of the radius of the original ball? Correct Answer 70%
Given:
Radii of the two balls was 50% and 80% of the radius of the original ball
2% of the metal remained while forming
Formula used:
Volume of sphere = (4/3)π × (radius)3
Calculation:
Let the radius of the original ball be R units and that of the third ball be r cm
⇒ Radii of two spherical balls formed is 0.5R and 0.8R
∵ 2% of the metal remained,
⇒ Volume of three spherical balls = 98% of Volume of original ball
Now, Volume of sphere = (4/3)π × (radius)3
⇒ + + = 98% of
⇒ (5R/10)3 + (8R/10)3 + (r)3 = 98% of (R)3
⇒ 125R3/1000 + 512R3/1000 + r3 = 98R3/100
⇒ 637R3/1000 + r3 = 980R3/1000
⇒ r3 = (980 – 637)R3/1000
⇒ r3 = 343R3/1000
⇒ r = 7R/10 = 0.7R
⇒ r = 70% of R
∴ The radius of the third spherical ball is 70% of the radius of the original ball