1 Answers

Let,

the cost price be = 100Tk.

Incurring 20% loss, selling price be = (100 - 20) = 80Tk

So, the original cost price of the article is

=240×10080= 300Tk . 

At 16% profit, if the cost price be 100 Tk,

the selling price is = (100 + 16) = 116Tk

To make a profit of 16%, he should sell

the article at 300×116100 = 384 Tk. (Ans)

4 views

Related Questions