1 Answers
Resolution=Voltage Range/2^n
Where:
- Voltage Range = 3.3V (the output voltage range from 0V to 3.3V)
- n = number of bits in the digital input (12 bits in this case)
Now, let's calculate the resolution:
Resolution = 3.3/2^12
=0.80586mV
So, the resolution of the analogue output is approximately 0.80586 mV per bit.
6 views
Answered