An element cyrstallizes in a structure having F.C.C. unit cell of an edge 200pm. Calculate the density if 200gm of it contains `24xx10^(23)` atoms
A. `41.6gm//cm^(2)`
B. `42.6gm//cm^(2)`
C. `43.6gm//cm^(3)`
D. `44.6gm//cm^(2)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - 1
`rho=(z.m)/(N_(0)a^(3))`
mass of `24xx10^(23) "atoms"=200g`
mass of `6xx10^(23)"atoms"=50g`
`m=50,z=4`

4 views