On a particular day, the rainfall recorded in a terrace of dimensions 6 m and 5 m is 15 cm. The quantity of water collected in terrace is
On a particular day, the rainfall recorded in a terrace of dimensions 6 m and 5 m is 15 cm. The quantity of water collected in terrace is
A) 450 litres
B) 3000 litres
C) 4500 litres
D) 300 litres
6 views
2 Answers
Correct option is (C) 4500 litres
Quantity of water = Volume of rainfall
\(=6\times5\times0.15\,m^3\) \(=4.5\,m^3\)
\(=4.5\times1000\,litres\)
= 4500 litres
6 views
Answered