If the radius of sphere is 14 cm then it’s surface area is 

A) 1464 cm2 

B) 2464 cm2 

C) 3464 cm2 

D) 4464 cm2

5 views

2 Answers

Correct option is (B) 2464 cm2

r = 14 cm

Surface area \(=4\pi r^2\)

\(=4\times\frac{22}7\times14\times14=88\times28\)

\(2464\,cm^2\)

5 views

Correct option is  B) 2464 cm2 

5 views