2 Answers
\(Circumference \ of\ circle\\=2 \pi r \\=2×\frac{22}{7}×21\\=2×22×3=132\ cm\)
The circumference is divided into 5 equal arcs,
132/5 = 26.4 cm
Therfore, length of each of the arc is 26.4 cm.
4 views
Answered