The magnetic field of an EM wave travelling along X-axis is vector B = k [4 × 10^-4 sin (ωt – kx)]. Here B is in tesla, t is in second and x is in m.
The magnetic field of an EM wave travelling along X-axis is vector B = k [4 × 10-4 sin (ωt – kx)]. Here B is in tesla, t is in second and x is in m. Calculate the peak value of electric force acting on a particle of charge 5 µC travelling with a velocity of 5 × 105 m/s along the Y-axis.
8 views
1 Answers
Expression for EM wave travelling along X-axis,
\(\overrightarrow{B}\) = \(\hat{k}\) [4 × 10-4 sin (ωt – kx)]
Here, B0 = 4 × 10-4
Given: q = 5 µC = 5 × 10-6 C
v = 5 × 105 m/s along Y-axis
∴ E0 = cB0 = 3 × 108 × 4 × 10-4
= 12 × 104 N/C
Maximum electric force = qE0
= 5 × 10-6 × 12 × 104
= 0.6 N
8 views
Answered