A radio wave of frequency of 1.0 × 10^7 Hz propagates with speed 3 × 10^8 m/s. Calculate its wavelength.
A radio wave of frequency of 1.0 × 107 Hz propagates with speed 3 × 108 m/s. Calculate its wavelength.
5 views
1 Answers
Given: v= 1.0 × 107 Hz, c = 3 × 108 m/s
To find: Wavelength (λ)
Formula: vλ
Calculation: From formula,
λ = \(\frac{c}{v}=\frac{3\times10^8}{1.0\times10^7}\) = 30 m
5 views
Answered