A battery of e.m.f. 10 V and internal resistance 3 Ω is connected to a resistor. If the current in the circuit is 0.5 A
A battery of e.m.f. 10 V and internal resistance 3 Ω is connected to a resistor. If the current in the circuit is 0.5 A, what is the resistance of the resistor? What is the terminal voltage of the battery when the circuit is closed?
4 views
1 Answers
Given: E = 10 V, r = 3 Ω, I = 0.5 A
To find: i. Resistance of resistor (R)
ii. Terminal voltage of battery (V)
Formula: I = \(\frac{E}{R+r}\)
Calculation: From formula, R = \(\frac{E}{I}-r\)
∴ R = \(\frac{10}{0.5}-3\) = 17 Ω
∴ V = IR = 0.5 × 17 = 8.5 volt
4 views
Answered