A piece of platinum wire has resistance of 2.5 Ω at 0 °C. If its temperature coefficient of resistance is 4 × 10^-3/°C. Find the resistance
A piece of platinum wire has resistance of 2.5 Ω at 0 °C. If its temperature coefficient of resistance is 4 × 10-3/°C. Find the resistance of the wire at 80 °C.
7 views
1 Answers
Given: R0 = 2.5 Ω
α = 4 × 10-3/°C = 0.004/°C
T = 80 °C
To find: Resistance at 80 °C (RT)
Formula: RT = R0(l + αT)
Calculation: From formula,
RT = 2.5 [1+ (0.004 × 80)]
= 2.5(1 + 0.32)
RT = 2.5 × 1.32
RT = 3.3 Ω
7 views
Answered