A sampling distribution of the sample means x̄ is formed from a population with mean weight μ = 60 kg and standard deviation = 9 kg.
A sampling distribution of the sample means \(\overline{X}\) is formed from a population with mean weight μ = 60 kg and standard deviation = 9 kg. What is the expected value and standard deviation of \(\overline{X}\), if sample size is 36?
7 views
1 Answers
\(E\,(\overline{X})\) = 60 kg
Standard deviation of \(\overline{X}=SE(\overline{X})\) = \(\frac{\sigma}{\sqrt{n}}=\frac{9}{6}=1.5\) kg
7 views
Answered