The curved surface area of a right circular cone is 12320 cm^2. If the radius of its base is 56cm, then find its height.
The curved surface area of a right circular cone is 12320 cm2. If the radius of its base is 56cm, then find its height.
7 views
1 Answers
CSA (cone) = πrl = 12320
\(\frac{22}{7}\) × 56 × l = 12320
l = 70 cm
h = \(\sqrt{70^2-56^2}\) = 42 cm
7 views
Answered