A negligibly small current is passed through a wire of length 15 m and uniform cross-section 6 × 10^-7 m^2, and its resistance is measured to be 5 Ω.
A negligibly small current is passed through a wire of length 15 m and uniform cross-section 6 × 10-7 m2, and its resistance is measured to be 5 Ω. What is the resistivity of the material at the temperature of the experiment?
7 views
1 Answers
Given: l = 15 m, A = 6.0 × 10-7 m2, R = 5 Ω
To find: Resistivity (ρ)
Formula: ρ = \(\frac{RA}{l}\)
Calculation: From formula,
ρ = \(\frac{5\times6\times10^{-7}}{15}\)
∴ ρ = 2 × 10-7 Ω m
7 views
Answered