Six ampere current flows through a bulb. Find the number of electrons that should flow through the bulb in a time of 4 hrs.
Six ampere current flows through a bulb. Find the number of electrons that should flow through the bulb in a time of 4 hrs.
17 views
1 Answers
Given: I = 6 A, t = 4 hrs = 4 × 60 × 60 s
To find: Number of electrons (N)
Formula: I = \(\frac{q}{t}=\frac{Ne}{t}\)
Calculation: As we know, e = 1.6 × 10-19 C
From formula,
N = \(\frac{It}{e}=\frac{6\times4\times60\times60}{1.6\times10^{-19}}\) 6x4x60x60 = 5.4 × 1023
17 views
Answered