Find the work done when a point charge of 2.0 pc is moved from a point at a potential of -10 V to a point at which the potential is zero.
Find the work done when a point charge of 2.0 pc is moved from a point at a potential of -10 V to a point at which the potential is zero.
6 views
1 Answers
VA = -10V,
VB = 0,
q = 2 × 10-6 C
To Find: Work done (W)
Formula: VBA = \(\frac{W}{q}\)
Calculation: From formula,
W = VBA × q
= (VB – VA) × q
= (0 + 10) × 2 × 10-6
= 20 × 10-6 J
∴ W = 2 × 10-5 J
6 views
Answered