Gap between two electrodes of the spark-plug used in an automobile engine is 1.25 mm. If the potential of 20 V is applied across the gap, what will be the magnitude of electric field between the electrodes?

8 views

1 Answers

Given: V = 20 V

d = 1.25 mm = 1.25 × 10-3 m

To Find: Magnitude of electric field (E)

Formula: E = \(\frac{V}{d}\)

Calculation: From formula,

E = \(\frac{20}{1.25\times 10^{-3}}\)

= 1.6 × 104 V/m

8 views