You are at a large outdoor concert, seated 300 m from speaker system. The concert is also being broadcast live.
You are at a large outdoor concert, seated 300 m from speaker system. The concert is also being broadcast live. Consider a listener 5000 km away who receives the broadcast. Who will hear the music first, you or listener and by what time difference?
(Speed of light = 3 × 108 m/s and speed of sound in air = 343 m/s)
1 Answers
s1 = 300 m,
v1 = 343 m/s,
∴ t1 = \(\frac{s_1}{v_1}\) = \(\frac{300}{343}\) = 0.8746 s
Now,
s2 = 5000 km = 5 × 106 m,
v2 = c = 3 × 108 m/s
∴ t2 = \(\frac{s_2}{c}\) = \(\frac{5\times10^6}{3\times10^8}\) = 0.0167 s
∴ t2 < t1
∴ Listener will hear the music first.
Time difference = t1 – t2
= 0.8746 – 0.0167
= 0.8579 s
The listener will hear the music first, about 0.8579 s before the person present at the concert.