Source of sound is placed at one end of a copper bar of length 1 km. Two sounds are heard at the other end at an interval of 2.75 seconds, (speed of sound in air = 330 m/s)

i. Why do we hear two sounds? 

ii. Find the velocity of sound in copper.

5 views

1 Answers

i. Two sounds are heard because sound travels through air as well as through copper.

ii. In air, t1\(\frac{distence}{time}=\frac{1000}{330}\) = 3.03 s

As the time interval is 2.75 seconds and sound travels faster in copper.

∴ In copper, t2 = 3.03 – 2.75 = 0.28 s

∴ velocity of sound in copper = \(\frac{1000}{0.28}\) = 3571 m/s

5 views