Calculate the amount of heat energy to be supplied to convert 2 kg of ice at 0 °C completely into water at 0 °C if latent heat of fusion
Calculate the amount of heat energy to be supplied to convert 2 kg of ice at 0 °C completely into water at 0 °C if latent heat of fusion for ice is 80 cal/g.
6 views
1 Answers
Mass (m) = 2 kg = 2 × 103 g. latent heat of fusion for ice (L) = 80 cal/g.
To find: Heat energy (Q)
Formula: Q = mL
From formula,
Q = 2 × 103 × 80 = 160000 cal
= 160 kcal
Heat energy to be supplied is 160 kcal.
6 views
Answered