If the temperature of 4 kg mass of a material of specific heat capacity 300 J/ kg °C rises from 20 °C to 30 °C. Find the heat received.
If the temperature of 4 kg mass of a material of specific heat capacity 300 J/ kg °C rises from 20 °C to 30 °C. Find the heat received.
6 views
1 Answers
m = 4 kg, s = 300 J/kg °C
∆T = 30 – 20 = 10 °C
To find: Heat received (Q)
Formula: Q = ms∆T
Calculation: From formula,
Q = 4 × 300 × 10
∴ Q = 12000 J
Heat received is 12000 J.
6 views
Answered