Calculate the mass of a hypothetical particle having wavelength 5894 A and velocity 1.0 × 10^8 ms^(-1).
Calculate the mass of a hypothetical particle having wavelength 5894 A and velocity 1.0 × 108 ms-1.
1 Answers
Given :
Wavelength (λ) = 5894 Å,
Velocity (ν) = 1.0 × 108 ms-1
To find :
Mass of a particle
Formula :
λ = \(\frac{h}{mv}\) or m = \(\frac{h}{\lambda v}\)
(according to de-Broglie equation)
Calculation :
m = \(\frac{h}{\lambda v}\)
∴ m = \(\frac{6.626\times 10^{-34}kg\,m^2s^{-1}}{(5894\times 10^{-10}m)\times (1.0\times 10^8 ms^{-1})}\)
= 1.124 × 10-35 kg
Mass of a particle is 1.124 × 10-35 kg.
[Calculation using log table :
\(\frac{6.626\times 10^{-34}}{5894\times 10^{-10}\times 1.0\times 10^8}\)
= \(\frac{6.626}{5894}\) x 10-32
= Antilog10[log106.626 – log105894] × 10-32
= Antilog10[0.8213 – 3.7704] × 10-32
= Antilog10 \(\overline{3} .0509\) x 10-32
= 1.124 × 10-35]