A piece of zinc weighing 0.635 g when treated with excess of dilute H2SO4 liberated 200 cm^3 hydrogen at STP.
A piece of zinc weighing 0.635 g when treated with excess of dilute H2SO4 liberated 200 cm3 hydrogen at STP. Calculate the percentage purity of the zinc sample.
1 Answers
Given :
Mass of zinc = 0.635 g,
Volume of H2 liberated = 200 cm3
To find :
% purity of zinc sample
Calculation :
The relevant balanced chemical equation is,
Zn + H2SO4 → ZnSO4 + H2
It indicates that 22.4 L of hydrogen at STP = 65 g of Zn.
(where, atomic mass of Zn = 65 u)
∴ 0.200 L of hydrogen at STP
= \(\frac{65g}{22.4L}\) x 200 L
= 0.5803 g of Zn
∴ Percentage purity of Zn = \(\frac{0.5803}{0.635}\) × 100
= 91.37 % (by using log tables)
∴ Percentage purity of Zn sample = 91.37%
[Calculation using log table : \(\frac{65\times 0.200}{22.4}\)
= Antilog10[log10(65) + log10(0.200) - log10(22.4)]
= Antilog10[1.8129 + \(\bar 1.3010\) – 1.3502]
= Antilog10\(\overline{1} .7637\)
= \(\frac{0.5803}{0.635}\) × 100
= \(\frac{58.03}{0.635}\)
= Antilog10[log10(58.03) – log10(0.635)]
= Antilog10[1.7636 – \(\bar 1.8028\)]
= Antilog10[1.9608]
= 91.37