Calculate the mass of carbon dioxide and water formed on complete combustion of 24 g of methane gas.
Calculate the mass of carbon dioxide and water formed on complete combustion of 24 g of methane gas. (Atomic masses, C = 12 u, H = 1 u, O = 16 u)
1 Answers
Mass of methane consumed in reaction = 24 g
Atomic mass :
C = 12 u, H = 1 u, O = 16 u
To find :
Mass of carbon dioxide and water formed
Calculation :
The balanced chemical equation is,
CH4(g) + 2O2(g) → CO2(g) + 2H2O(g)
12+(1x4) 2x(16x2) 12+(16x2) 2x(2+16)
16g 64g 44g 36g
Hence,
16 g of CH4 on complete combustion will produce 44 g of CO2.
∴ 24 g of CH4 = \(\frac{24}{16}\) x 44
= 66 g of CO2
Similarly,
16 g of CH4 will produce 36 g of water.
24 g of CH4 = \(\frac{24}{16}\) x 36
= 54 g of water
∴ Mass of carbon dioxide and water formed respectively are 66 g and 54 g.