12.15 g of magnesium gives 20.20 g of magnesium oxide on burning.
12.15 g of magnesium gives 20.20 g of magnesium oxide on burning. The actual mass of magnesium oxide that should be produced is 20.15 g. Calculate absolute error and relative error.
6 views
1 Answers
The observed value is 20.20 g and accepted (true) value is 20.15 g.
i. Absolute error = Observed value – True value
= 20.20 – 20.15
= 0.05 g
ii. Relative error = \(\frac{Absolute\,error}{True\,value}\) x 100%
= \(\frac{0.05}{20.15}\) x 100%
= 0.25%
∴ i. Absolute error = 0.05 g
ii. Relative error = 0.25 %
6 views
Answered