The mass of 0.002 mol of glucose (C6H12O6) is ………………

(A) 0.20 g 

(B) 0.36 g 

(C) 0.50 g 

(D) 1.80 g

8 views

2 Answers

(B) 0.36 g

As we know,

Molar mass of \(C_6H_{12}O_{6}=180\,g\)

\(\therefore \) weight of 0.002 mole of \(C_6H_{12}O_{6}=0.002\times180\)

= 0.36 g

8 views

Option : (B) 0.36 g

8 views