3.40 g of ammonia at STP occupies volume of 4.48 dm^3. Calculate molar mass of ammonia.
3.40 g of ammonia at STP occupies volume of 4.48 dm3. Calculate molar mass of ammonia.
7 views
1 Answers
Given :
Mass of ammonia = 3.40 g
Volume at STP = 4.48 dm3
To Find :
Molar mass of ammonia
Calculation :
Let ‘x’ grams be the molar mass of NH3.
Molar volume of a gas = 22.4 dm3 mol at STP.
Volume occupied by 3.40 g of NH3 at S.T.P = 4.48 dm3
Volume occupied by ‘x’ g of NH3 at S.T.P = 22.4 dm3
∴ x = \(\frac{22.4\times 3.40}{4.48}\)
= 17.0 g mol-1
∴ Molar mass of ammonia is 17.0 g mol-1
7 views
Answered