The perimeter of a sector of the circle of area 64π sq.cm is 56 cm. Find the area of the sector.

6 views

1 Answers

Area of circle = πr2 

But area is given to be 25π sq.cm.

∴ 64π = πr2 

∴ r2 = 64 

∴ r = 8 cm

Perimeter of sector = 2r + S 

But perimeter is given to be 20 cm.

∴ 56 = 2(5) + S 

∴ 56 = 16 + S 

∴ S = 40 cm

Area of sector = 1/2 x r x S

= 1/2 x 8 x 40

= 160sq.cm.

6 views

Related Questions