Two trains 120 m and 80 m in length are running in opposite directions with velocities 42 km/h and 30 km/h respectively. In what time will they completely cross each other?

4 views

1 Answers

Given: l1 = 120 m, l2 = 80 m,

vA = 42 km/h = 42 × \(\frac{5}{18}=\frac{35}{3}\) m/s,

vB = -30km/h= -30 × \(\frac{5}{18}=\frac{-25}{3}\) m/s

To find: Time taken by trains to cross each other (t)

Formula: Time = \(\frac{Distance}{speed}\)

Calculation : Total distance to be travelled

= sum of lengths of two trains

= 120 + 80 = 200m

Relative velocity of A with respect to B is vAB,

vAB = vA – vB

\(\frac{35}{3}-(\frac{-25}{3})\)

\(\frac{60}{3}\)

∴ vAB = 20m/S

From formula,

∴ Time taken to cross each other (t) = \(\frac{Distance}{speed}\)

\(\frac{200}{20}\)

= 10 s

Time taken by the two trains to cross each other is 10 s.

4 views

Related Questions