Determine the voltage drop across the resistance `R_(1)` in the circuit given in Fig. 4.55 with `epsilon=90 V, R_(1)=5 k Omega, R_(2)=5k Omega, R_(3)=10 k Omega " and " R_(4)=10 k Omega`.

5 views

1 Answers

Correct Answer - `50 V`

5 views

Related Questions