vii) A cell of emf \( 1.1 V \) and internal resistance \( r \) is connected across an external resistor of resistance \( R=10 \). The potential difference across the resistor is a) \( 0.1 V \) b) \( 0.9 V \) c) \( 1.0 V \) d) \( 1.1 V \)
vii) A cell of emf \( 1.1 V \) and internal resistance \( r \) is connected across an external resistor of resistance \( R=10 \). The potential difference across the resistor is a) \( 0.1 V \) b) \( 0.9 V \) c) \( 1.0 V \) d) \( 1.1 V \)
6 views
1 Answers
Given E = 1.1 V
r = r
R = 10 r
Potential difference across the resistor = IR
= (E/R+r) R
= (1.1/10r+r) 10 r
\(=\frac{1.1\times10\,r}{11\,r\times10}\)
= 11/11
= 1 volt
option (c) is correct.
6 views
Answered