A small telescope has an objective lens of focal length 150cm and eye piece of focal length 5cm.  If this telescope is used to view a 100 m high tower 3 km away, find the height of the final image when it is formed 25cm away from eyepiece.

4 views

1 Answers

Given, Focal length of objective, fo​=150 cm

Focal length of eye-piece, fe​=5 cm

Height of tower, H=100 m

Distance of tower, u=3 km

Magnification of telescope is given by:

m=−fe​fo​​(1+Dfe​​)

m=−5150​(1+255​)=−36

Also, m=tanαtanβ​

tanα=H/u=100/3000=1/30

tanβ=−3036​

tanβ=DH′​

Height of the image of the tower, H′=−30−36×25​=−30cm

4 views