The `._(92)^(235)U` absorbs a slow neutron (thermal neutron) & undergoes a fission represented by

(i) The energy release E per fission.
(ii) The energy release when 1g of `._(92)^(236)U` undergoes complete fission.
Given : `._(92)^(235)U = 235.1175 am u` (atom), `._(56)^(141)Ba = 140.9577 am u` (atom), `._(36)^(92)Kr = 91.9264 am u`(atom), `._(0)^(1)n = 1.00898 am u`.

5 views

1 Answers

Correct Answer - [(i) 200.68 MeV` (ii) `22.86 MWh`]

5 views

Related Questions