Calculate the energy generated in kWh, when `100g` of `._(3)Li^(7)`. are converted into `._(2)He^(4)` by proton bombardment. Given mass of `._(3)Li^(7)=7.0183a.m.u ,` mass of `._(2)He^(4)=4.0040a.m.u`, mass of `._(1)H^(1)=1.0081a.m.u.`

7 views

1 Answers

Correct Answer - `2.36 xx 10^(13)` J

7 views

Related Questions