A circuit with `R=70 Omega` in series with a parallel combination of L=1.5H and `C=30 mu F` is a driven by a 230 V supply of angular frequency `300 rad//s`.
(a) Find the impedance of the circuit.
(b) What is the RMS value of total current ?
(c ) What are the current amplitudes in the L and C arms of the circuit ? (d) How will the circuit behave at `omega=1//sqrt(LC)` ?

5 views

1 Answers

Correct Answer - `(a) 163.3 Omega (b) 1.414 A (c )0.653 A (d) Circuit current becomes zero

5 views

Related Questions