An L-R combination is connected to an ideal battery. If `L = 20 mH, R = 100 Omega` and `epsilon = 10V`, find (i) the time constant (ii) the maximum current and (iii) the time elapsed before the current reaches 90% of the maximum value.

4 views

1 Answers

Correct Answer - (i) 0.20 ms, (ii) 0.10A, (iii) 0.92ms

4 views

Related Questions