Find the capacitance of a system consisting of a metal ball of radius `a=0.9` cm and an infinite conducting plane separatedform the centre of the ball by a distance l=1m.

5 views

1 Answers

Correct Answer - `C=4piepsi_(0)a=1pf`

5 views

Related Questions