Three identical particals, each of charge Q=0.5 `mu` C and mass `m=7.5xx10^(-10)` kg are placed at the verticle of an equilateral triangle of side `r_0`=1m and released. The particle repel each other by coulomb forces to larger equilateral triangle. Find the relative velocity between any two of them when the triangle has grown to a side length of r=2m.

5 views

1 Answers

Correct Answer - `v=sqrt(1/(4piepsi_0)(6Q^2)/m(1/R_(0)-1/R))=3xx10^2ms^(-1)`

5 views

Related Questions