The base current of a transistor is `105 muA` and the collector current is 2.05 mA. Determine the alue of `beta,I_(C) and alpha`. If a change of `27 muA` in the base current produces a change of 0.65 mA in the collector, find `beta_(ac)`.

4 views

1 Answers

Correct Answer - `beta = 195,alpha = 0.95, I = 2.55 mA, beta_(ac) = 24.07`

4 views

Related Questions