An achromatic telescope objective of focal length 1.5m is consists of two thin lenses of dispersive power 0.050 and 0.075, respectively, placed in contact. Find the focal length of each lens.

4 views

1 Answers

Correct Answer - For convex lens: `f=0.5m, omega=0.050` , for concave lens: `f=0.75m, omega=0.075`

4 views

Related Questions