0.5 L of a saturated solution of `Ag_(2)CrO_(4)` is mixed with 0.5 L of `2 xx 10^(-6)` M `AgNO_(3)`. If concentration of `[CrO_(4)^(2-)]`after mixing is `(10^(-6)/2)`M and none of the ions undergo hydrolysis, then calculate a four digit number abcd where,
ab = `(K_(sp)` of `Ag_(2)CrO_(4))/(10^(-19)` and cd = conductivity of final solution in terms of `10^(-8)Omega^(-1) cm^(-1)`.
Assume temperature of the solution to be 298 K
[Given data: Molar conductance at infinite dilution in `Omega^(-1) cm^(2) mol^(-1)` are `lambda_(m)^(infty)(OH^(-))` = 200, `lambda_(m)^(infty)NO_(3)^(-)` = 75, `lambda_(m)^(infty)Ag^(+)` = 50 `lambda_(m)^(infty)CrO_(4)^(2-) = 100`

4 views

1 Answers

Correct Answer - 2028

4 views

Related Questions