A 400 ml sample of 1M NaOH is left in a hot plate ovemight, the following morning solution is 1.6M. Then volume of water evaporated is:
A. 150ml
B. 250ml
C. 200ml
D. 100ml

6 views

1 Answers

`M_(1)V_(1)=M_(2)V_(2)`
`1Mxx400=1.6xxV_(2)`
`v_(2)=(400)/(1.6)=250mL`
`DeltaV=400-250=150ml`

6 views

Related Questions