If density of a gaseous mixture of dinitrogen tetroxide `(N_(2)O_(4))` and nitrogen dioxide `(NO)_(2)` is 2.5 gm/L at `127^(@)C` and 1 atm pressure. [R=0.08 atm lit/mole-k]
Partial pressure of `N_(2)O_(4)` is:
A. 0.62atm
B. 0.47atm
C. 0.74atm
D. 0.26atm

5 views

1 Answers

`N_(2)O_(4)hArr2NO_(2)`
`a_(0)-a_(0)aloha 2a_(0)alpha`
`M_(avg)=(a_(0)xxM.Wr.N_(2)O_(4))/(a_(0)(1+alpha))`
`PM=dRT`
`1xxM_(avg)=2.5xx0.08xx400`
`M_(avg)=(92)/(1+alpha)=80`
`P_(N_(2)O_(4))=(1-alpha)/(1+alpha)xxP_(1)`
`1+alpha=(92)/(80)`
`P_(N_(2)O_(4))=(0.85)/(1.15)xx10.74` atm
`alphah=0.15`
`P_(NO_(2))=1-P_(N_(2)O_(4)`
`1-0.74=0.26` atm

5 views

Related Questions