A particle is projected from the ground at an angle of `60^(@)` with horizontal at speed `u = 20 m//s.` The radius of curvature of the path of the par
A particle is projected from the ground at an angle of `60^(@)` with horizontal at speed `u = 20 m//s.` The radius of curvature of the path of the particle, when its velocity. makes an angle of `30^(@)` with horizontal is :
`(g=10 m//s^(2)`
A. 10.6 m
B. 12.8 m
C. 15.4 m
D. 24.2 m
5 views
1 Answers
Correct Answer - A
`bar(V)_(B//P)=(3hat(i)+hat(j))-(7hat(i)-2hat(j))`
`vec(f)_(k)=-hatv_(B//P)=(4)/(5)hat(i)-(3)/(5)hat(j)`
friction will be opposite to relative velocity.
5 views
Answered