A sample of oxygen contains `O^(16) & O^(18)` isotopes only with percentage abundance respectively as 90% & 10% in terms of mole. Identify the correct option(s) :
A. Average atomic mass of sample is 16.2.
B. Average number of protons per atom is 8.
C. Average number of neutrons per atom is 8.
D. Molecular mass of oxygen gas which can be formed from the sample can very from 32 to 36.

5 views

1 Answers

Correct Answer - A::B::D
(A) Average atomic mass `=(M_(1)n_(1)+M_(2)n_(2))/(n_(1)+n_(2))=(16xx90+18xx10)/(100)=16.2`
(B) Average number of protons `=(8xx90+8xx10)/(100)=8`
(C ) Average number of neutrons `=(8xx90+10xx10)/(100)=8.2`

5 views

Related Questions