At `25^(@)C`, the standard emf of a cell having reaction involving two electrons change is found to be 0.295 V. The equilibrium constant of the reaction is :
A. `1xx10^(-10)`
B. `29.5xx10^(-2)`
C. `10`
D. `1xx10^(10)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
`0=0295-(0.059)/(2)logK,logK=10,K=10^(10)`

4 views

Related Questions