How long a current of 2 A has to be passed through a solution of `AgNO_(3)` to coat a metal surface of `80cm^(2)` with `5mum` thick layer? Density of water `=10.8g//cm^(3)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - `t=194sec`
`10.8xx80xx5xx10^(-4)=(108)/(1xx96500)xx2xxtimpliest=193sec`

4 views

Related Questions