For the hypothetical reaction `A_(2)(g) + B_(2)(g) hArr 2AB(g)` If `Delta_(r)G^(@)` and `Delta_(r)S^(@)` are `20 JK^(-1)mol^(-1)` respectively at `200
For the hypothetical reaction `A_(2)(g) + B_(2)(g) hArr 2AB(g)`
If `Delta_(r)G^(@)` and `Delta_(r)S^(@)` are `20 JK^(-1)mol^(-1)` respectively at `200` K.
`Delta_(r)C_(p)` is `20 JK^(-1) mol^(-1)` then `Delta_(r)H^(@) "at" 400 K ` is :
A. `20` KJ/mol
B. `7.98` KJ/mol
C. `28` KJ/mol
D. None of these
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
`(A) DeltaG_(200)^(@) = DeltaH_(200)^(@) - TDeltaS_(200)^(@)`
`DeltaH_(200)^(@) = 20-4 = 16 KJ//"mol"`
`DeltaH_(T_(2))^(@) = DeltaH_(T_(1))^(@) + DeltaC_(p)[t_(2)-T_(1)]`
`DeltaH_(400)^(@) = DeltaH_(200)^(@) + (20 xx 200)/(1000) KJ//"mol" = 16 + 4=2 KJ//"mol"`.
4 views
Answered