Calculate the mass of oxygen obtained by complete decomposition of 10kg of pure potassium chlorate (Atomic mass K=39,O=16 and Cl=35.5)
A. 39.2kg
B. 392kg
C. 3.92kg
D. 3kg

7 views

1 Answers

Correct Answer - C
The reaction is :
`underset(2xx122.5 kg)(2KClO_(3))(s) to 2KCl(s) + underset(3xx32 kg)(3O_(2)(g))`
Mass of `O_(2)` obtained by 10 kg `KClO_(3) = (96 xx 10)/(245) = 3.92 kg `]

7 views

Related Questions