A vessel fitted with a weightless, frictionless piston of `0.025m^(2)` area contians conc. HCl. The piston moved 1m outwards when 0.075kg of iron fillings were added at 300K. The solution left behind was found to contain Fe(II). The approximate purity of the iron sample is:
A. 0.5
B. 0.75
C. 0.9
D. 0.4

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
Volume of `H_(2)` gas produced `= 0.025 xx 1 = 0.025 m^(3) = 25 L`
PV = nRT
`1xx 25 = n xx 0.082 xx 300`
`n_(H_(2)) = 1.016`
The reactions involued is :
`Fe + 2HCl to FeCl_(2) + H_(2)uarr`
Thus, number of moles of iron will be 1.016.
i.e., Mass of iron is `1.0 16xx 56` i.e, 56.869 g
% purity of iron sample `= (56.896)/(75) xx 100 ~~ 75%]`

4 views

Related Questions